Cilt Bakımında Püf Noktalar

Her gün güneş koruyucu kullanın
Cildinizin gençliğini korumak için sadece yazın değil, kışın ortasında bile güneş koruyucu kullanmanız son derece önemli. Gün içinde tazelemeyi ihmal etseniz bile, her sabah nemlendiricinizin üzerine güneşten koruyucu ürün sürmeyi bir alışkanlık haline getirin. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir güneş koruyucu seçin. Koruma faktörü minimum SPF 15 olan ürünleri tercih edin. Güneş koruyucunuzun içinde aramanız gereken aktif maddeler, ‘avozolone’ ve ‘mexoryl’ gibi, zararlı ışınları bloke eden etkili maddelerdir.

Çizgilere ve lekelere savaş açın
Bir krem veya serum ararken, sorunlarınıza yönelik bir ürün seçmeye özen gösterin. C vitamini ve yeşil çay gibi antioksidan özelliklere sahip kremlerden cilt tipi veya yaşı ne olursa olsun herkes faydalanabilir. Eğer cildinizde zaman zaman sivilce çıkıyorsa veya güneşin verdiği hasarı geri döndürmek istiyorsanız, içinde bir A vitamini türevi olan retinol ya da alfa hidroksi asit bulunan ve hücre yenilenmesini hızlandıran ürünleri tercih edebilirsiniz. Ciddi kırışıklıkları düzeltmek istiyorsanız retinol bu konuda da son derece etkili bir madde. Kolajen üretimini artıran peptidler de çizgi ve kırışıklıkların görünümünü yumuşatmakta etkilidir.

Sivilceleri yok edin
Sivilcelere karşı ilk savaş alanınız, içinde salisilik asit bulunan temizleyiciler ve sadece o bölgeye sürülen tedavi edici ürünler olmalı. Salisilik asit, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için gözenekleri tıkayarak sivilce oluşmasını önler. Eğer bu, akne sorununuzu çözmekte yetersiz kalıyorsa, sadece sivilce üzerine sürülen ve içinde bakterileri öldüren, ‘benzoyl peroxide’ bulunan bir ürün kullanın.

Gece kremi kullanın
Gece, vücudun kendini onardığı zamandır. Hücre yenilenmesi gündüzle kıyaslandığında daha hızlıdır, bu yüzden de sürdüğünüz kremden cildiniz daha çok faydalanır. Söz konusu cildiniz olduğunda, yaş ilerledikçe onarım daha da büyük önem kazanır. Özellikle 40 yaşından sonra güzellik uykunuzdan maksimum faydalanabilmek için gece kremi kullanmaya özen gösterin. İçinde ince çizgiler, kırışıklıklarla savaşan aktif maddeler bulunan ve yoğun nem verme özelliği olan bir ürün seçin.

Göz kremini unutmayın
Vücudunuzdaki en ince deri göz çevresinde bulunur. Bu yüzden de yıpranmaya en açık yerlerden ve yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden biri göz çevrenizdir. Yani ne kadar erken göz kremi kullanmaya başlarsanız, o kadar iyi. Güzellik rutininiz içine 20’li yaşlardan başlayarak her sabah ve her akşam kullandığınız bir göz kremi eklemeyi sıkın ihmal etmeyin. Gündüz için, yüksek koruma faktörlü bir göz kremi seçin. Gece için ise kolajen üretimini arttıran aktif maddeler içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler Anti-aging dünyasının en çok istenen ve en çok uygulanan kırışıklık karşıtı uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler, doğru bilinen yanlışlar ve merak ettikleriniz…

 • Gözlerdeki Yaşlanma İzlerini Silin

  Gözlerdeki Yaşlanma İzlerini Silin Minik dokunuşlarla göz çevrenizde taze, pürüzsüz bir etki yaratmak mümkün. Dr. Mustafa Karataş, sizi olduğunuzdan yaşlı ve yorgun gösteren ince çizgilere, morluklara ve e...

 • Estetik Uygulamalarda Unutulan Yerler

  Estetik Uygulamalarda Unutulan Yerler Yüzünüz ne kadar genç görünürse görünsün, göz ardı edilen bazı hassas bölgeler yaşınızı ele verir. Boynunuza, ellerinize, siluetinizi bozan diz kapaklarınıza özen gösterm...

 • Estetikte İşinin Ehli Bir Doktor

  Estetikte İşinin Ehli Bir Doktor Daha çekici görünmek için yola çıkıp, mutsuz olanlar kervanına katılmamak için yüzünüzü emanet edeceğiniz uzmanı doğru seçin.

 • Yaş Otuz Beş…

  Yaş Otuz Beş… Ve en keyifli yıllarınız henüz başlamadı bile! Eskiden yolun yarısı olarak algılanan bu yaş, artık kadının en çekici, en güzel zamanları olarak görülüyor.

 • 40’lı Yaşlarda Anti-Aging

  40’lı Yaşlarda Anti-Aging Eğer 30’lu yaşlarınızda düzenli olarak botoks yaptırdıysanız 40’larınıza minimum kırışıklıkla girme şansına sahip oldunuz.