Botoks

botoks

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?
Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Botoks nasıl etki eder, ne işe yarar? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Botoks hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Botoks yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor? 
Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?
Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Botoks estetik dışında hangi amaçlarla kullanılıyor? 
Botoks, spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.  

Hemen Doktorunuza Sorun

Hasta Yorumları
İki Kaş Arasındaki Çizgi Nasıl Yok Edilir
Bedri Örtülü soruyor
Merhabalar, 42 yaşındayım. Benim sorunum iki kaşımın arasında çizgi. Giderek derinleşiyor. Kafama çok taktım. Bu çizgiyi yok etmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bedri Bey, Alındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olup zamanla derinleşebilir. Özellikle mimik kırışıklıkları yaşla ilgili değil, mimikler sırasında cildin hareketiyle oluşmaktadır. Alın kırışıklıkları için botoks uygulanabilir. ... Daha Fazla
Yüz Ameliyatı Sonrası Botoks
Leyla Özcan soruyor
Merhabalar, Ben dolgu ameliyatı yaptırdım. 4 ay oldu yaptıralı şimdi botoks yaptırabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Leyla Hanım. Dolgu enjeksiyonu mu yaptırdınız yoksa yağ dolgusu mu? İlki ameliyat değildir ikincisinde ise vücuttan alınan yağ yüze enjekte edilerek yüzde hacim yaratılır. Her iki durumda da, botoks yaptırabilirsiniz. Zaten dolgu maddesi e... Daha Fazla
Botoks Kaç Yaşında Yapılır
Elif Çalan soruyor
Merhabalar, Yaşım 27 botoks yaptırmam doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım, Botoks enjeksiyonu yaptırmak için gayet normal bir yaş. Çok genç hastalara etkili bir cilt bakımı ya da leke tedavisi dışında fazla estetik uygulama yapmayı hiçbir zaman tercih etmem. Ancak botoks söz konusu olduğunda 20 yaşınd... Daha Fazla
Alın Bölgesi Kırışıklık Botoks Fiyatı
Dilara Bilgili soruyor
Merhabalar, 21 yaşındayım. Alın bölgemde gözle görülür bir kırışıklık yok fakat kaşlarımı kaldırdığımda oluşan görüntü beni rahatsız ediyor. Fiyat bil... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilara Hanım. Bu fazla mimikli bir alnınız olduğunu gösteriyor. Minik bir doz botoks enjeksiyonu ile alın kaslarınız biraz gevşetilir, mimikler hafifletilirse ileride oluşacak kırışıklıkların da önüne geçmiş olursunuz. Botoksun kalıcılığı ... Daha Fazla
Botoksun Etkisi Süresi Ne Kadar Sürer
Cevdet Dere soruyor
Merhabalar, Botoks uygulamasından 4 ay sonra tekrar eskisi gibi çizgilerimiz ortaya çıkıyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cevdet Bey, Botoks tedavisi uygulama yapılan bölgedeki kasları geçici olarak paralize ederek etki eder. Tedavinin etkisi 4-6 ay kadardır. Ancak şu unutulmamalıdır, fazla hareketli mimik kasları yüzünden oluşan kırışıklık ve çizgilerin bu s... Daha Fazla
Mimik Çizgileri ve Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi
Elif Güzel soruyor
Merhaba ben 28 yaşındayım fakat gözaltımda mimik çizgileri var ve hafif göz kapağı düşüklüğüm var. Bir de ağız çevresinde çizgilerim oluşacak gibi gör... Daha Fazla
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Organik iplerle yüz germe yüzdeki sarkıklıkları toparlamak, yüzde yaşla birlikte meydana gelen şekil değişikliğine karşı uygulanan bir yöntemdir. Ne sizin yaşınız ne de bahsettiğiniz sorunlar için uygun bir yöntem değildir. Bah... Daha Fazla

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging Dünyasının Yıldızı Botoks

Gözlerdeki Yaşlanma İzlerini Silin

Yaş Otuz Beş…

Gençlik Pınarı: Kolajen ve Elastin

Göz Çevresine Botoks

Yüz Dolgusu ile Gençleşirken Doğal Görünün!

Zamansız Bir Yüze Sahip Olmak...

Kusursuz Bir Profil İçin

40'lı yaşlar... Yorgun görünmek için çok gençsiniz.

Gençleş Ama Abartma!

Kim Korkar Botokstan?

Yüzde Yaşlanmaya Karşı Dolgu ve Botoks

Ne Kadar Simetriksen O Kadar Güzelsin

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir

Botoks Nerelere Yapılır?

Botoks ve Dolgu ile Anında Güzellik

Gençlik Aşısı Dolgu & Botoks

Botox Fiyatı

Daha İdeal Kaşlara Kaş Kaldırma Yöntemi İle Ulaşın

Kaş Kaldırma Botox

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Botoks

Kaz Ayakları İçin Botox

Kaş Arası Botoks

Botoks ile Kaz Ayaklarınızdaki Çizgileri Düzeltin

Botox ile Kırışıklık Tedavisi

Botoxun Kullanım Alanları

Boyun ve Dekoltede Botox Uygulaması

Alın Kırışıklıkları

Botoksla Daha Güzel Bakın

Dudak Çizgileri

Botox Boyun Kırışıklığı

Botox Etki Süresi

Koltuk Altı Botox

Hiperhidroz (Terleme) Tedavisi

El Ayak Botox

Burun Ucu Kaldırma

Botoksdan Ne Beklenmeli?

Botox ile Kırışıklıkları Durdurun

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir?